Pierwsze w tym roku spotkanie projektowe ukierunkowane było na wybrane substancje aktywne w nowoczesnych kosmetykach. Podczas prelekcji Kierownik Katedry Chemii – dr Agata Lada przybliżyła uczestnikom niezwykle zróżnicowany chemicznie świat kosmetyków i zawartych w nich substancji aktywnych pozyskiwanych zarówno z surowców roślinnych jak i zwierzęcych. Uczniowie szkół podstawowych mięli okazję na zapoznanie się z takimi zagadnieniami jak składniki aktywne w algach, drzewie kiełbasianym, śluzie ślimaka czy zwierzęcych komórkach macierzystych. Nie zabrakło również odrobiny historii kosmetyków oraz współczesnych zastosowań mało wcześniej komercyjnych substancji. Podczas wykładu,w ramach demonstracji, zaprezentowane zostały również podstawy jednej z metod ilościowego oznaczania omawianych wcześniej zagadnień.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. gen. Józefa Bema w Tarnowie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 im. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy. Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują uczestnikom zarówno za zainteresowanie, zaangażowanie jak i bardzo miło i produktywnie spędzony czas.

Obszerna relacja w połączeniu z galerią znajduje się na FB: klik